CNR 2015 – Simone Tempestini câștigă Transilvania Rally 2015

Echipajul Simone Tempestini – Dorin Pulpea (Ford Fiesta R5) a urcat pe prima poziție a podiumului Transilvania Rally 2015, competiție care s-a desfășurat în județul Cluj.

Pe poziția secundă a terminat tot un echipaj al Napoca Rally Academy, și anume, Bogdan Marișca – Carmen Poenaru (Ford Fiesta R5), iar pe locul trei al clasamentului de etapă s-a poziționat echipajul Badiu – Lazăr (Renault Clio R3 Maxi Evo). Pe locul patru al Transilvania Rally 2015 a terminat Marco Tempestini (Ford Fiesta R5), iar pe cinci Edwin Keleti (Ford Fiesta R5).

Cu o cronică completă a raliului, dar și despre cum am văzut primul shakedown de pe scaunul din dreapta al unui Ford Fiesta R5 vom reveni în cursul zilelor următoare.

UPDATE: În urma unei contestații, podiumul final a fost următorul: locul I – Simone Tempestini, locul II – Bogdan Marișca, locul III – Marco Tempestini.