Noua nava amiral McLaren, nume de cod P12, se va bate de la egal la egal cu concurenti extrem de potenti precum Lamborghini Aventador sau viitorul Porsche 918. Motorul va fi amplasat central, iar greutatea nu va depasi 1.200 kg, caroseria si sasiul fiind realizate integral din fibra de carbon. Spre deosebire de celebrul F1, noul P12 nu va utiliza o motorizare de origine BMW, ci un V8 bi-turbo, dezvoltat in-house de producatorul britanic. Acesta va dezvolta 592 CP, fiind asistat si de un motor electric care va produce cel putin 200 CP. McLaren P12 va atinge o viteza maxima de 390 km/h si va fi capabil sa accelereze de la 0 la 100 km/h in mai putin de 3 secunde.
,
Auto Bild Romania
in Știri
Unda verde pentru McLaren F1
Oficialii companiei engleze au decis dupa multi ani de incertitudini sa dea unda verde producerii unui succesor al legendarului model F1.
-
Articole similare
-
Destinat pieței din China, Audi E5 Sportback demonstrează că marca poate să practice și un alt design decât cel conservator.
Ceea ce părea anul trecut a fi mai degrabă o fantezie stilistică în cazul lui…
-
Evoluție amplă pentru sedanul de vârf al mărcii suedeze: Volvo S90 se ridică acum la o nouă cotă de rafinament.
Multe s-au schimbat prin modernizarea seriei Volvo S90, mai puțin un singur lucru: străduința mărcii…
-
Hyundai Inster: Space Invaders
Am certitudinea că majoritatea cititorilor noștri au jucat cel puțin o versiune sau măcar au…
-
Sub forma unei noi generații, Lexus ES sincronizează seria acestor sedanuri de clasă mare la era electromobilității avansate.
După ce publicul s-a obișnuit cu ideea că rafinamentul și luxul nu trebuie neapărat să…
-
Iubești stilul auto de acum 55 de ani, dar preferi tehnica avansată? S-a rezolvat: tocmai a apărut Porsche 911 Spirit 70!
Marca din Zuffenhausen a ales Salonul de la Shanghai pentru a perzenta în premieră mondială…