Sebastian Vettel, campion pentru a treia oara in Formula 1

Germanul Sebastian Vettel (25 de ani) si-a adjudecat al treilea titlu consecutiv de campion mondial din cariera, devenind astfel cel mai tanar pilot de Formula 1 din istorie care se poate lauda cu un asemenea palmares.

Calendarul competitional 2012 s-a incheiat, ieri, cu Marele Premiu al Braziliei. Pilotul RedBull Racing a terminat ultima cursa din acest sezon pe locul sase, suficient pentru a-si pastra avansul din clasamentul general al pilotilor. Celalalt pretendent la titlu, spaniolul Fernando Alonso, de la Ferrari, s-a clasat pe locul doi, insa nu a reusit sa recupereze diferenta ce-l despartea de rivalul de la Red Bull. Desi a ocupat cea mai inalta treapta a podiumului, Jenson Button s-a clasat, in final, doar pe locul 5 in clasamentul final din acest an.

Triumful lui Vettel vine la numai o saptamana dupa ce echipa Red Bull Racing-Renault si-a adjudecat titlul de campion mondial in clasamentul constructorilor, in Marele Premiu din Austin, Texas, al zecelea trofeu pentru un team motorizat de francezii de la Renault.