CNR 2017 – Bogdan Marișca se impune în Transilvania Rally 2017

Cea de-a doua etapă a Campionatului Național de Raliuri s-a desfășurat în Cluj în intervalul 4 – 6 mai. Totodată, evenimentul a contat ca primă etapă în cadrul Tour European Rally 2017.

Etapa a doua a CNR a fost câștigată de echipajul Bogdan Marișca – Carmen Poenaru pe un Ford Fiesta R5. Pe locul doi a încheiat echipajul Dan Gârtofan – Tudor Mârza pe o Skoda Fabia R5, iar ultima poziție a podiumului a fost adjudecată de Vali Porcișteanu – Dan Dobre pe un Mitsubishi Lancer Evo IX.

La echipe, Prorally Team Brașov a câștugat etapa cu 75 de puncte, fiind urmată de Napoca Rally Academy, cu 67 de puncte și de DTO Tellur Rally Team, cu 59 de puncte.

În cadrul Tour European Rally, etapa de la Cluj a fost câștigată de echipajul Giandomenico Basso / Lorenzo Granai (Hyunday i20 R5), fiind secondat de Bogdan Marișca / Carmen Poenaru. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de echipajul Bernd Casier / Pieter Vyncke.