CNVC 2015: Ovidiu Zaberca câștigă în Alba Motor Challenge

Weekend-ul care tocmai s-a încheiat a fost unul plin pentru fanii motorsportului. În România, s-a desfășurat etapa cu numărul doi a Campionatului Național de Viteză în Coasta.

Cel mai rapid concurent a fost Ovidiu Zaberca, reușind să-și adjudece titlul Alba Motor Challenge. Pe poziția secundă a podiumului a urcat Lucian Rădut, în timp ce ultimul loc a fost ocupat de Paul Andronic.

Cornel Gardean este cel care încheie concursul pe poziția cu numărul patru, reușind totodată cel mai bun rezultat al său în CNVC. Evenimentul desfășurat pe traseul Straja a fost presărat și cu câteva accidente. Mircea Pădurean iese în decor și lovește parapetul de protecție, iar Radu Ortelecan în urmează în afara traseului în cadrul aceleiași manșe.

În clasamentul OPEN, Ovidiu Zaberca trece pe prima poziție cu 40 de puncte, urmat de același Lucian Răduț cu 36 de puncte. Pe poziția cu numărul trei se află Paul Andronic cu un deficit de 13 puncte față de lider.