Cecilia Tudor, Director General Renault Europa de Sud-Est, distinsă cu Premiul pentru Industrie și Inovație la Gala franco-română „Women in Economy” de la Paris

Gala franco-română „Women in Economy’, desfășurată pe 1 decembrie în Sala Mare a Primăriei Parisului, a oferit industriei auto europene unul dintre cele mai relevante momente din acest final de an. Într-un cadru în care diplomația, cultura și performanța profesională s-au împletit firesc, Cecilia Tudor, Director General Renault Europa de Sud-Est, a fost distinsă cu Premiul pentru Industrie și Inovație – o recunoaștere cu greutate, acordată unei personalități care influențează direct evoluția unuia dintre sectoarele strategice ale Europei.

Ceremonia a avut o încărcătură specială încă din primele minute. În Ziua Națională a României și în anul în care celebrăm 145 de ani de relații diplomatice cu Franța, gala a devenit un pretext pentru reafirmarea unui dialog bilateral matur, susținut de instituțiile culturale și diplomatice ale ambelor țări. Prezența oficială a unor lideri precum Arnaud Ngatcha, adjunct al primarului Parisului, ambasadorul României Ioana Bivolaru, Cristina Chiriac – președinta CONAF, europarlamentarul Nicolae Ștefănuță sau Oana Zaharia, manager interimar al Institutului Național al Patrimoniului, a conturat un mesaj comun: în Europa, competitivitatea viitorului nu mai poate fi imaginată fără aportul decisiv al leadershipului feminin.

Atmosfera a fost completată de momente artistice cu puternică încărcătură simbolică, de la interpretarea imnurilor României și Franței de către Iana Novac și Octavian Dobrotă, până la omagiul dedicat compozitorului Eugen Doga. Un alt punct de interes a fost expoziția dedicată Reginei Maria, semnată de Institutul Național al Patrimoniului, o incursiune în rafinamentul și forța identitară a unei figuri emblematice pentru cultura românească.

În acest context, premiul acordat Cecilei Tudor capătă o semnificație aparte. Într-o perioadă în care industria auto trece prin schimbări radicale – electrificare accelerată, presiuni legislative, reorganizarea lanțurilor de producție și reconfigurarea mobilității urbane –, rolul unor lideri capabili să gestioneze complexitatea devine esențial. Cecilia Tudor coordonează una dintre cele mai vaste și dinamice regiuni din ecuația Renault, un ecosistem în care România ocupă o poziție strategică, atât prin capacitatea industrială, cât și prin contribuția în zona de inginerie, inovație și mobilitate.

Premiul de la Paris nu validează doar performanța unui executiv, ci reamintește industriei auto europene că sud-estul continentului nu este doar o zonă de producție, ci una care produce leadership, know-how și strategie.

Gala a reunit antreprenoare și profesioniste din 15 județe ale României și o audiență formată din reprezentanți ai mediului diplomatic și ai marilor companii europene. Într-un Paris care rămâne simbolul dialogului cultural și al deschiderii, evenimentul a funcționat ca o platformă de vizibilitate pentru România, demonstrând că performanța de acasă poate urca firesc pe scena Europei.