SUV-urile au acaparat o bună parte din piață, dar constructorii auto se gândesc și la produse mult mai practice. Vorbim, bineînțeles, despre pick-upuri.
Dintr-un interviu acordat de Makoto Tanaka, șeful care se ocupă de planificarea produselor în cadrul Lexus, aflăm că producătorul nipon nu exclude lansarea unui pick-up. De ce ai face acest lucru? Pentru că și Mercedes-Benz o să aibă un astfel de produs în gamă.
Citește și: Mercedes-Benz pregătește un pick-up
Pentru moment, finanțele și energiile niponilor se îndreaptă către lansarea unui RX cu șapte locuri și a unui crossover compact, însă nu trebuie să excludem și un pick-up. În cazul în care acesta va deveni realitate, modelul va avea la bază platforma lui Toyota Hilux și va deveni un produs de gamă premium.
Citește și: Toyota Hilux – Poze și detalii oficiale cu noua generație a pick-upului japonez
Cam același lucru pe care îl dorește și Mercedes-Benz cu viitorul GLT (nume neconfirmat). În cazul în care vom vedea un Lexus pick-up, acesta nu va ajunge pe piață mai devreme de 2020, proiectul nefiind unul prioritar.
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2015/09/2016-toyota-hilux-europa-88.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2024/07/Cover-resolution.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2024/10/Mercedes-E-Class-SH-004.jpg)
:quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2024/02/gle1.png)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2025/09/Auto-bild_cum_alegi_o_main_care_s_mbine_confortul_cu_sigurana.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2025/01/Mazda-CX-3-SH-005.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2025/01/Opel-Astra-Combi-SH-002.jpg)