Cupa Moto RC și-a desemnat câștigătorii

Duminică, 8 octombrie, la MotorPark România, a avut loc ultima etapă, a 5-a, a Cupa MotoRC.

Ploaia torențială nu i-a speriat pe piloți, aceștia aliniindu-se pe grila de start pentru stabilirea ierarhiei finale. În ciuda condițiilor meteo potrivnice, cursele s-au desfășurat fără incidente notabile.

La clasa Stock 1000cmc, Cătălin Cazacu a condus detașat ultima cursă, după ce s-a impus autoritar și în cele precedente, adjudecându-și titlul de câștigător al competiției cu maximum de puncte, 125. Locul doi la aceeași clasă a fost câștigat de Bogdan Vrăjitoru, în timp ce treapta a treia a podiumului i-a aparținut lui Cătălin Manea.

Ce conduce Gică Popescu la 50 de ani

Accident spectaculos în București. În rol principal, un Ferrari de 250.000 euro

Competiția clasei inferioare, Stock 600cmc, a fost câștigată de Emil Drăghici (91 de puncte), care a fost urmat pe podium de Adrian Petrovici și Dan Măinescu.

Următorul eveniment important la care vor fi prezenți piloți din România este Etapa de Campionat Național și Est-European de la circuitul din Serres, Grecia, care va avea loc în intervalul 27-29 octombrie.