Formula 1 Spa – Mercedes va pleca de pe primele doua poziții

Nico Rosberg este tot mai aproape de prima sa victorie pe circuitul belgian de la Spa, după ce astăzi și-a adjudecat o plecare de pe prima poziție a grilei de start. Acesta este el de-al patrulea pole position consecutiv pentru pilotul german.

Ploaia s-a dezlănțuit serios la Spa în acest week-end, așa că etapele de calificări pentru Marele Premium al Belgiei s-au desfășurat în condiții dificile, cu vizibilitate redusă și o pistă extrem de umedă.

Încă din prima manșă a calificărilor era evident că piloții Mercedes sunt cei mai rapizi, Hamilton și Rosberg adjudecându-și primele două locuri de pe grilă.

Pe măsură ce ploaia s-a întețit și mai mult în cea de-a doua manșă, cea mai strânsă competiție de pe circuit a rămas cea dintre cei doi colegi de echipă, Hamilton încercând să pună presiune pe Roseberg, după ce acesta fusese mai rapid în sesiunile anterioare.

Totuși, în clasamentul final, victorios a fost pilotul german, cu un timp de 2:05.591. Chiar dacă a forțat foarte mult pe finalul sesiunii de calificări, Hamilton a trebuit să se mulțumească cu o plecare de pe locul secund, fiind cu 0.228 secunde mai lent decât Roseberg.

Sebastian Vettel a obținut cea de-a treia poziție de pe grila de start, la mai bine de două secunde în spatele lui Roseberg, în timp ce de pe locul patru va pleca Fernando Alonso, urmat de Daniel Ricciardo.

Sesiunea de calificări a fost dezamăgitoare pentru Williams, care, în ciua numeroaselor predicții că vor lupta direct cu cei de la Mercedes, Valtteri Bottas nu a reușit să se claseze decât pe poziția a șasea, iar Felipe Massa va pleca pe de locul nouă.

Cei doi piloți Williams vor fi separați pe grila de start de Kevin Magnussen și de Kimi Raikkonen, în timp ce Jenson Button a obținut cel de-al zecelea timp al sesiunii de calificări.