Sibiu Classic Challenge – Mașini de legendă și spectacol în competiția de regularitate

În cadrul Sibiu Rally Challenge 2015 a fost inclusă și o competiție de regularitate pentru mașinile clasice. Botezată, Sibiu Classic Challenge, aceasta a adunat la start 20 de automobile înscrise în două categorii: Clasic și Sport.

Cei înscriși au avut de parcurs 12 probe speciale, dintre care trei cu circulație închisă. Acestea din urmă s-au desfășurat pe coborârea de la Păltiniș și pe speciala de pe Transfăgărașan.

Clasa regularitate Clasică a fost adjudecată de echipajul Ștefan Vasile – Dacian Banca. Aceștia au concurat cu un model Dacia 1310 și au reușit să facă spectacol și să trezească interesul fanilor.

sibiu classic challenge (1)

Clasa regularitate Sportivă a fost câștigată de grecul Gerasimos Katochianos. Acesta s-a aflat la volanul unui Ford Escort RS2000 MK1. Podiumul a fost completat de Gabriel Roșu (VW Golf GTI) și Gheorghe Nedelcu (Fiat 124 Sport Coupe).