Au fost vremuri în care vehiculele de orice fel erau o raritate. Și pentru că nu existau prea multe mijloace de transport, nici legile nu erau ca atare.
Astfel, în anul 1861, Parlamentul britanic a dat legea „Locomotiva pe şosea’ care era menită să standardizeze toate legile pentru vehicule întrucât acestea variau de la un oraș la altul.
Mai târziu, aceasta a fost revizuită și politicienii au hotărât că toate vehiculele trebuie să fie conduse de către trei oameni: un şofer, un om care aproviziona motorul cu cărbuni și încă un om care trebuia să ţină un steag roşu şi o lanternă.
Ba mai mult, ultimul trebuia să însoţească vehiculul pe jos, pentru a avertiza alte maşini sau pietoni. În plus, vehiculul era obligat să meargă mai încet decât omul care circula pe jos. Legea Steagului Roşu a rămas în vigoare până în anul 1896, scrie historia.ro.
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2016/11/vehicul3.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2019/12/masini-abandonate-numere-straine.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2019/07/telefon-sofer-permis.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2019/07/problema-sanatate-carnet.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2025/09/Auto-bild_cum_alegi_o_main_care_s_mbine_confortul_cu_sigurana.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2025/01/Mazda-CX-3-SH-005.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2025/01/Opel-Astra-Combi-SH-002.jpg)