DTM 2014: Pascal Wehrlein castiga cursa de la Lausitzring, iar Marco Wittmann devine campion

Weekend-ul care tocmai s-a incheiat a fost unul plin pentru fanii motorsportului. Daca in Beijing, a avut loc cursa inaugurala din cadrul Formulei E, pe pamant german, la Lausitzring s-a desfasurat etapa cu numarul 8 din DTM.

Tanarul Pascal Wehrlein a reusit sa converteasca pole-position-ul de sambata intr-un binemeritat loc unu pe podium. Astfel, constructorul Mercedes obtine cea de-a treia victorie a sezonului. Constructorul din Stuttgart a reusit dubla la Lausitzring prin Christian Vietoris care a sosit pe locul doi. Podiumul a fost completat de Timo Scheider.

Etapa cu numarul 8 din DTM a marcat si finalul luptei pentru titlu. Marco Wittmann, pilot al echipei RMG BMW s-a clasat pe pozitia cu numarul 6 a clasamentului de etapa, reusind astfel sa isi adjudece titlul cu doua runde inainte de finalul campionatului.

Lupta pentru urmatoarele doua pozitii ale clasamentului este una acerba, urmatorii 9 piloti clasati fiind despartiti de doar 22 de puncte.