Scandalul trucării testelor de consum încă nu s-a încheiat pentru Mitsubishi. Deși Nissan a cumpărat 34% din acțiunile Mitsubishi, apele sunt departe de a se linști.
Ultima veste venită din Japonia face referire la președintele Mitsubishi Motors, Tetsuro Aikawa. Acesta și-a anunțat demisia în cursul zilei de ieri, 18 mai. Demisia va deveni efectivă pe 24 iunie, iar decizia se datorează „problemelor serioase cauzate clienților și acționarilor companiei”.
Citește și: Mitsubishi a trucat testele pentru consum din 1991
Tetsuro Aikawa a luat această decizie după finalizarea achiziției acționilor de către Nissan. În plus, fostul președinte spune că manipularea nu a fost ordonată de la vârful companiei.
Citește și: E oficial: Nissan cumpără 34% din acțiunile Mitsubishi
Până în acest moment, compania nu a anunțat un înlocuitor, însă presa niponă vehiculează numele lui Osamu Masuko, actual director adjunct al Mitsubishi MOtors.
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2016/04/mitsubishi_motors_logo_2563.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2022/08/Noua-generatie-eCanter-.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2019/10/Mitsubishi-Outlander-PHEV-030.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2020/04/Mitsubishi-Model-A-1917_02.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2025/11/cuplu-elegant-cumpara-masina-noua-21753.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2025/09/Auto-bild_cum_alegi_o_main_care_s_mbine_confortul_cu_sigurana.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.auto-bild.ro/wp-content/uploads/2025/01/Mazda-CX-3-SH-005.jpg)