Daniel Ricciardo a câștigat Marele Premiu al Chinei

Daniel Ricciardo a câștigat Marele Premiu al Chinei. A fost urmat în clasament de Valterri Bottas și de Kimi Raikkonen. Sebastian Vettel a terminat cursa pe locul 8!

La festivitatea de premiere, lui Daniel Ricciardo i-au dat lacrimile. ‘Este o victorie a echipei, nu este victoria mea! Tehnicienii s-au mișcat excepțional și nu am avut nici un fel de ratări în această cursă’, a spus pilotul de la Red Bull Racing.

Sebastian Vettel a plecat din pole-position în Marele Premiu de Formula 1 al Chinei. De pe locul 2 a plecat Kimi Raikkonen, în timp ce Valterri Bottas și Lewis Hamilton au intrat în cursă din linia a doua.

China a găzduit pentru prima oară un Mare Premiu de Formula 1 în 2004 şi a fost un succes pentru organizatori: 260.000 de fani au au asistat la acea cursă.