Pilotul german Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu al Braziliei de Formula 1

Neamțul de la Ferrari a câștigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei, pe circuitul Interlagos, fiind urmat pe podium de finlandezii Valtteri Bottas (Mercedes) și Kimi Raikkonen (Ferrari).

Asta în timp ce câștigătorul titlului mondial, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), plecat de pe ultima poziție a grilei de start, a încheiat al patrulea.

Vettel a izbutit a treia sa victorie la Interlagos și a 47-a din carieră, fiind cronometrat în 1h31min26sec260/1000.

Vettel a izbutit a treia sa victorie la Interlagos și a 47-a din carieră, fiind cronometrat în 1h31min26sec260/1000. Germanul a fost mai rapid cu 2 sec762/1000 decât Valtteri Bottas și cu 4sec600/1000 decât Kimi Raikkonen.

Lewis Hamilton a plecat de pe ultima poziție a grilei de start, după ce nu a reușit să parcurgă un tur cronometrat în calificările de sâmbătă, când a pierdut controlul monopostului său în virajul N.7 și a lovit barierele, mașina sa fiind avariată în partea din față.

Pilotul brazilian Felipe Massa, la ultima cursă din carieră, a încheiat pe locul 7. Massa, în vârstă de 36 de ani, a fost vicecampion mondial în 2008.

Conducea liniștit, fără să aibă idee că CINEVA ÎI VA PUNE VIAȚA ÎN PERICOL!

16. Lance Stroll (Canada/Williams-Mercedes) 2 tururi

Au abandonat Brendon Hartley (Noua Zeelandă/Toro Rosso), Esteban Ocon (Franța/Force India), Kevin Magnussen (Danemarca/Haas) și Stoffel Vandoorne (Belgia/McLaren).

Hamilton, care la precedentul MP și-a asigurat titlul de campion, conduce în clasamentul piloților, cu 345 de puncte. El este urmat de Vettel, 302 puncte, Bottas, 280 p, Ricciardo, 200 p, Raikkonen, 193 p etc.

În clasamentul constructorilor, pe primul loc este Mercedes, 625 de puncte, urmată de Ferrari, 495 p, Red Bull, 358 p, Force India, 177 p etc.

Ultimul MP l sezonului va avea loc pe 26 noiembrie la Abu Dhabi.

Autor: Alexandru Mirea