Al-Attiyah a câștigat Raliul Dakar 2015; Mani Gyenes, primul la clasa Maraton

Nasser Al-Attiyah a câtigat ediția 2015 a Raliului Dakar.

Quatarianul a avut un parcurs excelent în acest an, singurul care a reușit să-i pună probleme fiind Giniel de Villiers, ocupantul poziției secunde. Pe locul trei a terminat Holowczyc.

raliul dakar 2015 (2)

Pilotul MINI poate fi declarat norocosul anului, după ce în urmă cu doar 2 etape, sauditul Yazeed Al-Rajhi, ocupanul ultimei poziții a podiumului, a fost nevoit să abandoneze din cauza unor probleme de ordin tehnic.

Raliul Dakar 2015 – Clasa Moto

La clasa Moto, spaniolul Coma se impune în fața lui Gonclaves și Price. Acesta a avut un parcurs bun în Raliul Dakar 2015 și a recuperat pe parcursul probelor diferența obținută de Gonclaves, unul dintre cei mai buni rideri ai anului.

raliul dakar 2015 (1)

O supriză extrem de plăcută este prezența lui Mani Gyenes pe locul 21. Mai mult decât atât, românul a câștigat la clasa Maraton, aceasta fiind a doua lui victorie după cea din 2011.

Cronica Raliului Dakar 2015

Etapa 12 – Orlando Terranova se impune, iar Al-Attiyah își consolidează poziția de lider

Etapa 11 – Nasser Al-Attiyah spulberă concurența; Mani Gyenes lider la clasa Maraton cu aproape 10 minute avans

Etapa 10 – Al-Attiyah câștigă și își consolidează poziția de lider

Etapa 9 – Nani Roma câștigă prima probă din acest an

Etapa 8 -Yazeed Al-Rajhi se impune, iar Nasser Al-Attiyah rămâne lider la general

Etapa 7 – Orlando Terranova se impune, iar Al-Attiyah rămâne lider

Etapa 6 – Nasser Al-Attiyah își consolidează fotoliul de lider

Etapa 5 – Vasilyev termină primul, iar Nasser Al-Attiyah rămâne lider la general

Etapa 4 – Nasser Al-Attiyah câștigă și rămâne în fruntea clasamentului general

Etapa 3 – Terranova îl bate pe Al-Attiyah, însă qatarianul păstrează prima poziție la general